Niepełnosprawni pływacy walczyli o medale mistrzostw Polski

24-06-2024
Letnie Parapływackie Mistrzostwa Polski 2024

Zatoka Sportu PŁ była gospodarzem Letnich Parapływackich Mistrzostw Polski 2024, najważniejszych krajowych zawodów pływackich dla osób niepełnosprawnych.

Do Łodzi przyjechało blisko 170 pływaków z 25 klubów. Wśród nich gwiazdy światowego parapływania, medalistki mistrzostwa świata i igrzysk paralimpijskich.

Najbardziej wartościowe wyniki według punktacji WPS (organizacja World Para Swimming) uzyskali Oliwia Jabłońska w konkurencji 400m stylem dowolnym oraz Nestor Zinkovskiy na 100 m stylem dowolnym.

Oliwia Jabłońska jest polką nadzieją na medal tegorocznych igrzysk paraolimpijskich w Paryżu. Podczas trzech ostatnich występów w tej imprezie zdobyła trzy medale: srebrny medal na 100 m stylem motylkowym w Londynie w 2012 i brązowy medal w tej samej konkurencji w Rio de Janeiro, oraz brązowy na 400 m stylem dowolnym w Tokio. Od pewnego czasu więcej uwagi skupia na startach na 400 m stylem dowolnym. W tej konkurencji nie miała sobie równych podczas trzech ostatnich mistrzostwach świata.

Do Paryża nominację najprawdopodobniej otrzyma także Zuzanna Boruszewska z klubu UKS SP 149 Łódź. W tegorocznych mistrzostwach wywalczyła pięć medali, a jej wynik na 100m stylem klasycznym był drugim pod względem wartości punktowej WPS.

Także pięć medali zdobył Nestor Zinkovskiy. Pochodzi z Ukrainy, ale dzięki polskim przodkom już niedługo będzie mógł reprezentować Polskę na największych zawodach na świecie. Mieszkający na co dzień w Łodzi zawodnik SSN Start Łódź dzięki zdobytym medalom (3 złote i 2 srebrne) został dominatorem Letnich Parapływackich Mistrzostw Polski. O jego wielkich umiejętnościach świadczy fakt, że w maju, wraz z kolegami ze sztafety MKS Trójki Łódź, wywalczył także srebrny mistrzostw Polski osób pełnosprawnych.

W sobotę, pierwszego dnia Letnich Parapływackich Mistrzostw Polski 2024, w Zatoce Sportu odbył się także Piknik Paralimpijski. To była wyjątkowa okazja, aby poznać i spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych. Podczas eventu można było wziąć udział w takich dyscyplinach jak: strzelectwo sportowe, parawioślarstwo, parakajakarstwo, siatkówka na siedząco czy goalball. Na miejscu trenerzy tłumaczyli zasady gry i zorganizowali zabawę. Każdy uczestnik, który spróbował swoich sił w sportach paralimpijskich, otrzymał zestaw gadżetów jako pamiątkę z tego wydarzenia.

Zdjęcia: Tomasz Markowski/własne